PIERWSZA WIZYTA

Krok po kroku





Zazwyczaj pierwsza wizyta trwa ok. 40 min. W sytuacji, gdy pacjent leczył się już wcześniej powinien zabrać ze sobą dokumentację dotychczasowego leczenia np. zdjęcia RTG, czy USG. Proszę unikać obfitych posiłków bezpośrednio przed wizytą.


Wywiad


Osteopata przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny dotyczący aktualnych dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent. Wywiad ten obejmuje nie tylko okoliczności powstania dolegliwości, sytuacji nasilających i łagodzących objawy, ale również odnosi się do historii medycznej pacjenta (tzn. wcześniejszych urazów, operacji, przebytych chorób) czy charakteru wykonywanej pracy. Dzięki temu osteopata może dobrze określić indywidualny obraz stanu zdrowia pacjenta.


Badanie


Po zebraniu wywiadu osteopata przeprowadza badanie ogólnej postawy ciała pacjenta i ocenę ruchomości jego kręgosłupa i stawów obwodowych. Konieczne jest również przeprowadzenie testów ortopedycznych, neurologicznych, naczyniowych oraz dotyczących narządów wewnętrznych. Pacjent może być również poproszony o wykonanie badań dodatkowych (np. RTG, MRI, USG czy analiza krwi).

Następnie, przy pomocy badania palpacyjnego (specjalistyczne badanie manualne), sprawdzane są: elastyczność kręgosłupa, stawów, temperatura tkanek, napięcie mięśni i powięzi oraz ruchomość w obrębie narządów trzewnych i systemu czaszkowego.


Diagnoza


Po zebraniu pełnego wywiadu oraz przeanalizowaniu wyników testów diagnostycznych stawiana jest diagnoza. Pacjent dowiaduje się na jakie schorzenie cierpi, a także co jest jego przyczyną. Powodem dolegliwości mogą być napięcia oraz dysfunkcje innych części ciała, często zlokalizowane z dala od źródła bólu. Osteopata określa ich wzajemne powiązania. Przykładowo bóle odcinka lędźwiowego mogą być spowodowane usztywnieniem w obrębie stawu skokowego, wynikającym z wcześniejszego urazu. Po takiej diagnostyce pacjent jest zakwalifikowany do leczenia osteopatycznego lub zostaje odesłany do innego specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia.


Leczenie


Podczas leczenia dla osteopaty ważne jest całe ciało, równowaga pomiędzy kręgosłupem, głową, kończynami oraz narządami wewnętrznymi, które poddawane są leczeniu. W związku z czym terapia prowadzona jest nie tylko w miejscu, w którym występują dolegliwości.
Sposób prowadzenia terapii osteopatycznej wynika z fizjologii, anatomii, biomechaniki oraz powszechnej wiedzy klinicznej. Stosowane są różnego rodzaju zabiegi manualne, takie jak techniki manipulacji bezpośrednich i mobilizacje oraz techniki powięziowe. Terapia prowadzona jest w obrębie układu ruchu (kręgosłup, stawy, mięśnie, powięzie), systemu trzewnego i czaszkowo – krzyżowego.

ADRES GABINETU:

ul. Jeżycka 4/2 Poznań


UMÓW WIZYTĘ

mgr Marcin Hoffmann D.O.
506-070-949

mgr Julia Hoffmann
515-047-041

lek. med. Maciej Hess
504 062 691

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek 8:30 – 17:00
Wtorek 8:30 – 17:00
Środa 8:00 – 19:00
Czwartek 8:30 – 17:00
Piątek 8:00 – 19:00

Copyright by Osteomedica 2018. All rights reserved.