OSTEOPATIA W STOMATOLOGII


Dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego (SSŻ)


Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniowa. Obie te kości oddzielone są krążkiem stawowym, który idealnie je do siebie dopasowuje. Całość stawu zawiera szereg mięśni, więzadeł, nerwów oraz naczyń krwionośnych ważnych dla naszego zdrowia. Używamy go na co dzień podczas mowy, śpiewania, żucia gumy i gry na instrumencie ustnym.

Na prawidłowe funkcjonowanie tego stawu wpływa cały układ stomatognatyczny, mięśniowo-powięziowy, trzewny, kregosłup oraz pozostałe stawy naszego ciała, a całość kontrolowana jest przez układ nerwowy. Tym samym zaburzenie równowagi w którymś z tych układów może spowodować dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego. Może się też tak zdarzyć, że nieprawidłowe funkcjonowanie w obrębie narządu żucia, wywoła szereg kompensacji i przeciążeń, a następnie dolegliwości w różnych częściach ciała, często sporo oddalonych od pierwotnego problemu np. zapalenie ściegna Achillesa, łokieć tenisisty, bóle i skrzywienie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.

Dzięki tym wszystkim powiązaniom, staw skroniowo – żuchwowy stanowi integralną część z całym ciałem oraz jest istotnym elementem w diagnostyce i terapii wielu schorzeń oraz dolegliwości bólowych nie tylko stomatologicznych, ale również ortopedycnych, czy laryngologicznych.


Co może zrobić osteopata?


Podczas terapii stosowane są specyficzne techniki manualne z zakresu osteopatii czaszkowej w celu likwidacji napięć w obrębie kości czaszki, mobilizacje i manipulacje kregosłupa i stawów oraz układu mięśniowo – powięziowego. Osteopata poprzez leczenie zmniejsza napięcie mięśni i więzadeł otaczających staw skroniowo – żuchwowy wpływając na poprawę jego funkcjonowania oraz zmniejszenie objawów bólowych.

Ze względu na to, że na funkcjonowanie stawu skroniowo – żuchwowego wpływ mają takie elementy jak wady zgryzu, problemy logopedyczne, zła postawa, dysfunkcje kręgosłupa i tkanek miękkich oraz stres, jego leczenie często musi być prowadzone jednoczenie przez stomatologa, psychologa, logopedę, optometrystę, osteopatę czy fizjoterapeutę specjalizujących się w dysfunkcjach narządu żucia. Takie kompleksowe podejście diagnostyczno – terapeutyczne jest warunkiem skutecznego leczenia.

Objawy mogące świadczyć o dysfunkcji SSŻ


  • bóle głowy i zawroty głowy
  • bóle karku i ramion
  • kręcz karku rano po przebudzeniu
  • zmęczenie i uczucie niewyspania po nocy
  • bóle uchu bez istniejącej infekcji
  • szumy i gwizdy w uszach
  • błyski kolorów przed oczami
  • podwójne widzenie
  • chrypka, uczucie kluski w gardle
  • trzaski i trzeszczenia w stawie podczas otwierania ust
  • problem z otwarciem i zamknięciem jamy ustnej
  • nadwrażliwość i bóle zębów

Podejście osteopatyczne do problemów SSŻ


W czasie konsultacji w gabinecie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka różnicowa mająca na celu znalezienie bezpośredniej przyczyny dolegliwości z którą zjawia się pacjent. Następnie przeprowadzone będzie ogólne badanie osteopatyczne poszukując dysfunkcji w obrębie kręgosłupa, miednicy i innych stawów mających wpływ na pracę ssż, badanie palpacyjne mięśni żucia, karku i obręczy barkowej oraz ocena napięć na czaszce. Pacjent proszony jest o otwarcie ust w cele oceny zakresu ruchu oraz ewentualnych trzasków w ssż. Ważnym elementem całego badania jest ocena postawy, wzroku i funkcji języka oraz sprawdzenie czy górne i dolne zęby prawidłowo się stykają (okluzja).

ADRES GABINETU:

ul. Jeżycka 4/2 Poznań


UMÓW WIZYTĘ

mgr Marcin Hoffmann D.O.
506-070-949

mgr Julia Hoffmann
515-047-041

lek. med. Maciej Hess
504 062 691

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek 8:30 – 17:00
Wtorek 8:30 – 17:00
Środa 8:00 – 19:00
Czwartek 8:30 – 17:00
Piątek 8:00 – 19:00

Copyright by Osteomedica 2018. All rights reserved.