OSTEOPATIA U KOBIET W CIĄŻY
I POŁOGU






Dolegliwości u kobiet w ciąży


Ciąża, to piękny i wyjątkowy okres w życiu każdej matki, ale także niezwykle trudny czas , dla jej organizmu. Ogromne zmiany fizyczne, hormonalne i emocjonalne, to wielkie wyzwanie dla ciała kobiety. Często u przyszłych matek wraz z rozwojem płodu pojawia się szereg dolegliwości i napięć wynikających ze zmian w postawie, które nie są dla nich komfortowe.

Jeżeli u matki istniały już wcześniej problemy z plecami lub kręgosłupem, np. wynikające z przebytych urazów lub istotne wady postawy, to dostosowanie się organizmu do nowej roli może być utrudnione. Na skutek działania hormonów więzadła całego ciała rozluźniają się, ponieważ jest to konieczne dla prawidłowego przebiegu porodu. Niestety sprzyja to powstaniu przeciążeniom co powoduje dolegliwości bólowe w czasie ciąży. Stopniowo rozwijające się dziecko w brzuchu matki może uciskać przeponę i narządy wewnętrzne oraz spowodować zmiany ustawianie żeber, kręgosłupa, czego wynikiem mogą być trudności w oddychaniu oraz uczucie zgagi.

Napięcia w obszarze miednicy oraz przepony mogą utrudnić odpływ krwi żylnej do serca z dolnej połowy ciała i spowodować lub pogłębić istniejące żylaki w obrębie nóg i hemoroidy.


Przygotowanie do porodu


Dysfunkcje w obrębie kości ogonowej i krzyżowej, ale również kręgosłupa lędźwiowego w dowolnym okresie życia kobiety mogą wywołać nadmierne napięcia mięśni oraz więzadeł miednicy. W ten sposób zaburzenia napięć w samej miednicy to niekorzystna sytuacja zarówno dla kobiety oraz rozwijającego się dziecka, które niebawem przyjdzie na świat. W związku z tym ważnym elementem przygotowań do porodu jest zapewnienie, aby napięcia mięśniowe w obrębie miednicy matki były zrównoważone. Może to zoptymalizować przystosowanie tego regionu do zmian niezbędnych w procesie narodzin. Dzięki temu wyjście dziecka na świat będzie o wiele łatwiejsze.


Najczęstsze dolegliwości


  • bóle pleców, szyi i barków
  • bóle lędźwiowe i miednicy
  • ból podbrzusza i spojenia łonowego
  • bóle i zmęczenie nóg
  • nudności i zgaga wynikające z napięć w obrębie przepony
  • bóle w obrębie żeber oraz problemy z oddychaniem
  • rwę kulszową
  • cieśń nadgarstka

Leczenie u kobiet w ciąży


Leczenie przez osteopatę pozwala na przystosowanie się kobiety do powyższych zmian, zwłaszcza w końcowych etapach ciąży. Terapia nie tylko może złagodzić lub zlikwidować niektóre z typowych objawów, ale także może pomóc, aby dziecko i matka przeszli poród o wiele lepiej. Osteopata będzie dążyć do przywrócenia równowagi w organizmie kobiety mając pozytywny wpływ na układ krążenia, chłonny, nerwowy oraz układ ruchu poprawiając elastyczność mięśni i stawów podczas całej ciąży. Terapia jest łagodna i bezpieczna wykorzystując delikatne techniki manualne takie ja mobilizacje stawów i tkanek, mięśniowo – powięziowe rozluźnianie oraz techniki czaszkowe.


Opieka po porodzie dla kobiety i dziecka


Po tak wielu zmianach jakie zaszły wciągu całej ciąży ciało kobiety po porodzie stopniowo wraca do wcześniejszej postawy. Niekiedy ciężki męczący poród, a zwłaszcza z komplikacjami mogą być przyczyną niewielkich urazów zarówno u kobiety, jak i malutkiego dziecka. Nie rozwiązane  dysfunkcje oraz nadal utrzymujące się rozluźnione więzadła są często przyczyną bólu kręgosłupa, miednicy, głowy, zaparć, wysiłkowego nietrzymania moczu oraz problemów menstruacyjnych z którymi bez problemu może pomóc osteopata. Leczenie osteopatyczne po porodzie przywraca fizjologiczną mechanikę kręgosłupa, stawów i mięśni dna miednicy oraz pozostałych części ciała co sprzyja szybszemu powrotowi do sprawności z przed ciąży.

ADRES GABINETU:

ul. Jeżycka 4/2 Poznań


UMÓW WIZYTĘ

mgr Marcin Hoffmann D.O.
506-070-949

mgr Julia Hoffmann
515-047-041

lek. med. Maciej Hess
504 062 691

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek 8:30 – 17:00
Wtorek 8:30 – 17:00
Środa 8:00 – 19:00
Czwartek 8:30 – 17:00
Piątek 8:00 – 19:00

Copyright by Osteomedica 2018. All rights reserved.