SZKOLENIA



Terapia manualna w koncepcji osteopatycznej
– diagnostyka różnicowa i leczenie


Jest to autorskie szkolenie stworzone przez osteopatów na bazie zdobytej wiedzy na licznych kursach oraz doświadczenia klinicznego w pracy z pacjentami.

Podczas kursu szczególnie duży nacisk kładzie się na diagnostykę różnicową bez której niemożliwe jest postawienie diagnozy, wykluczenie przeciwwskazań do leczenia oraz prowadzenie samej terapii. Dużą częścią diagnostyki narządu ruchu jak i samej terapii systemu mięśniowo – szkieletowego jest anatomia palpacyjna, która zostanie tu nauczona na poziomie potrzebnym do leczenia manualnego. Przedstawione zostaną połączenia pomiędzy układem nerwowym, mięśniowo – powięziowym , stawowym oraz narządami wewnętrznymi.


Wykładowcy dzieląc się swoim doświadczeniem klinicznym przedstawiają także propozycje w rozwiązywaniu dysfunkcji (zaburzeń) układu mięśniowo-szkieletowego powiązanego z szeregiem schorzeń narządu ruchu. Szkolenie jest praktycznym powiązaniem wiedzy teoretycznej z doświadczeniem klinicznym.



Cel


Zajęcia mają na celu rozwinięcie umiejętność zbierania wywiadu, badania różnicowego, oceny funkcjonalnej oraz dobór i łączenie różnych technik do danego przypadku klinicznego. Przedstawiony zostanie szereg sposobów całościowej pracy z pacjentem.

Wykładowcy:
dr n. med. Marian Majchrzycki D.O.
mgr Marcin Hoffmann D.O.
mgr Włodzimierz Ciepała D.O.


Czas trwania i zapisy


Szkolenie podzielone zostało na 5 modułów odbywających się co kwartał (piątek, sobota, niedziela) i kończy się egzaminem praktycznym.

Szkolenie posiada akredytację PTF.

Zajęcia prowadzone są w Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Bydgoszczy.

Zapisy na kurs: www.akademiatm.pl


Każdy moduł zawiera następujące zagadnienia:



1. Diagnostyka różnicowa wykluczająca

Ma na celu znalezienie przyczyny dolegliwości oraz zróżnicowanie pomiędzy patologią a dysfunkcją narządu ruchu. Znajomość diagnostyki sprawia, że terapeuta staje się bardziej świadomy i odpowiedzialny w leczeniu Pacjenta, poznaje swoje ograniczenia i możliwości terapeutyczne. Klasyfikuje Pacjenta do terapii manualnej podejmując decyzję czy powinien go leczyć i w jaki sposób lub skierować do innego specjalisty. Dzięki temu zdobywa się zaufanie u Pacjenta oraz wśród innych specjalistów ze środowiska medycznego. Zdobyte umiejętności wpływają na skuteczniejsze planowania i prowadzenia terapii.

3. Techniki manualne

Na kursie przedstawiona zostanie propozycja użycia technik manualnych stosowanych w korekcji dysfunkcji ruchomości stawowych i tkankowych. Dobór technik wynika z naszego doświadczenia, wieloletniej pracy z pacjentem oraz wiedzy zdobytej na licznych kursach i szkoleniach. Techniki wywodzą się z osteopatii, różnych szkół terapii manualnych takich jak: Kaltenborn-Evient, Cyriax, Mulligan, czy PNF. Uczymy wybranych technik osteopatycznych np. techniki energii mięśniowej, manipulacje i mobilizacje tkankowe i stawowe, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych i innych punktów odruchowych.

5. Integracja technik manualnych – zajęcia kliniczne

Zajęcia mają na celu rozwinięcie umiejętność zbierania wywiadu, badania różnicowego, oceny funkcjonalnej oraz dobór i łączenie różnych technik do danego przypadku klinicznego. Przedstawienie całościowej pracy z Pacjentem.



2. Anatomia palpacyjna kliniczna

Zastosowanie umiejętności palpacyjnych terapeuty w aspektach klinicznych. Ma na celu precyzyjne odnajdywanie i różnicowanie poszczególnych struktur anatomicznych, co jest niezbędne do diagnozowania oraz leczenia manualnego.

Dzięki zdobytym umiejętnościom palpacyjnym praca z Pacjentem staje się bardziej precyzyjna, co przekłada się na skuteczność leczenia.

4. Najczęściej powstające powiązania mięśniowo-powięziowe – przenoszenie napięć w ciele człowieka

Nauka globalnej obserwacji, oceny postawy i funkcjonowania pacjenta oraz analiza połączeń mięśniowo-powięziowych opartych na anatomii i biomechanice jest częścią diagnostyki funkcjonalnej.

Wyszukiwanie stref zwiększonego napięcia i utraty ruchomości tkankowej i stawowej, poznanie dróg przenoszenia się napięć (sił) w ciele człowieka to umiejętność, która pozwoli na skuteczniejsze planowanie terapii, sposobu leczenia oraz monitorowanie efektów pracy.


Moduły



MODUŁ  I (25 godzin)

  • Odcinek lędźwiowy kręgosłupa, miednica, biodro, udo
  • Kliniczne aspekty układu moczowo-płciowego.

MODUŁ  II  (25 godzin)

  • Kolano, stopa
  • Neurologia kliniczna

MODUŁ  III (23 godziny)

  • Odcinek piersiowy kręgosłupa, żebra, obręcz barkowa
  • Kliniczne aspekty układu sercowo-naczyniowego i oddechowego

MODUŁ  IV (23 godziny)

  • Odcinek szyjny kręgosłupa
  • Kliniczne aspekty układu pokarmowego

MODUŁ  (24 godziny)

  • Ramię, łokieć, przedramię i nadgarstek
  • Powtórki i klinika
  • Egzamin praktyczny

ADRES GABINETU:

ul. Jeżycka 4/2 Poznań


UMÓW WIZYTĘ

mgr Marcin Hoffmann D.O.
506-070-949

mgr Julia Hoffmann
515-047-041

lek. med. Maciej Hess
504 062 691

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek 8:30 – 17:00
Wtorek 8:30 – 17:00
Środa 8:00 – 19:00
Czwartek 8:30 – 17:00
Piątek 8:00 – 19:00

Copyright by Osteomedica 2018. All rights reserved.